Strona główna 30.11.2021.  

Unia Europejska    


Wycieczka uczniów ze Szkoły Podstawowej w Borkowie Kościelnym
wycueckzaaa.jpg
 
logo_ministerstwo_poziom_pl_czarne.png
mein_poznaj_polske_logo.png
   
             22 października 2021 roku odbyła się całodniowa wycieczka edukacyjna do Warszawy, w której udział wzięli uczniowie klas I – III Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Borkowie Kościelnym. Wyjazd odbył się dzięki dotacji pochodzącej z przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”, realizowanego w ramach programu „Polski Ład”.
Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Zamku Królewskiego, które rozpoczęło się na dziedzińcu zamkowym. Panie przewodniczki przedstawiły historię odbudowy zniszczonego podczas wojny obiektu, a następnie pokazały komnaty królewskie i opowiedziały wiele ciekawostek związanych z tym miejscem. Uczniowie zwrócili szczególną uwagę na Salę Tronową i Wielką. Podziwiali dzieła Rembrandta, Canaletta i Matejki. Dzieci dowiedziały się, że Zamek Królewski – niegdyś rezydencja królów i siedziba Sejmu Rzeczypospolitej Obojga Narodów – obecnie pełni funkcję muzeum, jest ośrodkiem edukacji, kultury i sztuki, miejscem ważnych uroczystości państwowych. Jako rekonstrukcja zamek został wpisany wraz z kompleksem Starego Miasta na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Z Placu Zamkowego uczniowie podziwiali Kolumnę Zygmunta III Wazy, Barbakan, mury miejskie. Zwiedzili Rynek Starego Miasta, pośrodku którego stoi pomnik Warszawskiej Syrenki. Tam też spotkali kataryniarza, który opowiadał o tym starym instrumencie i pozwolił na nim zagrać.
Kolejnym punktem wycieczki było Centrum Nauki Kopernik. Jest to wspaniały ośrodek nauki, którego misją jest rozbudzanie ciekawości, wspomaganie samodzielnego poznawania świata i uczenia się. Uczestnicy wycieczki mogli poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Mieli okazję własnoręcznie dokonywać wielu eksperymentów naukowych, zobaczyć na własne oczy mechanizmy funkcjonowania ludzkiego organizmu, urządzeń, wszechświata i wielu innych aspektów otaczającej nas rzeczywistości. Warto, aby każdy odwiedził to miejsce i spojrzał na naukę z innej perspektywy.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Menu witryny
Strona główna
Informacje o Gminie
Aktualności
Rada Gminy
Urząd Gminy - dane kontaktowe
Sołectwa
GOPS
Szkoły i Przedszkole
Gminna Biblioteka Publiczna
Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej
Przewodnik Interesanta
Komunikaty i ostrzeżenia
Fundusze Europejskie
 
 


 gminny_portal_mapowy_02.png 


Sesje Rady Gminy


  

Odpady komunalne

 


Zadanie pn.:

„Wykonanie inwentaryzacji źródeł ciepła na terenie Gminy Sierpc”

zrealizowane w 2021 r., współfinansowano przy pomocy środków z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach „Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu MAZOWSZE 2021”

logo-mazwosze.jpg 

 
logo-eu-rp-fs.png
 
 

 
 fundusz.jpg
„Usunięcie i unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Sierpc w 2021 roku dofinansowano przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 30 000,00 zł” www.wfosigw.pl

www.wfosigw.pl

 
fundusz.jpg
"Usunięcie i unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Sierpc w 2020 roku dofinansowano przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 47 257,23 zł"

www.wfosigw.pl

    
 szkola-rownych-szans.png

Budowa systemu ostrzegania i alarmowania ludności o zagrożeniach na terenie powiatu sierpeckiego    
logo-mikroporady.jpg

 

Logowanie