Strona g堯wna arrow Aktualno軼i arrow Premie dla m這dych rolnik闚 i restrukturyzacja ma造ch gospodarstw  wystartowa造 nabory 12.04.2021.  

Unia Europejska    


Premie dla m這dych rolnik闚 i restrukturyzacja ma造ch gospodarstw  wystartowa造 nabory

mlody_rolnik_01.jpg31 marca ARiMR rozpoczyna przyjmowanie wniosków w ramach dwóch poddzia豉 finansowanych z bud瞠tu PROW 2014-2020. O bezzwrotn premi mog ubiega si m這dzi rolnicy, a tak瞠 osoby zainteresowane restrukturyzowaniem ma造ch gospodarstw. Wnioski mo積a sk豉da przez najbli窺ze dwa miesi帷e, czyli do 29 maja 2021 roku.

Premie dla m這dych rolników

To ju kolejny – 7. nabór wniosków o bezzwrotne „Premie dla m這dych rolników”. Wsparcie to ma zach璚i m這de pokolenie do rozwijania rolniczego biznesu. Wysoko嗆 finansowej pomocy to 150 tys. z.

Mog j otrzyma osoby, które m.in.: w dniu z這瞠nia wniosku maj nie wi璚ej ni 40 lat; posiadaj odpowiednie kwalifikacje zawodowe (lub uzupe軟i je w ci庵u 36 miesi璚y od dnia dor璚zenia decyzji o przyznaniu pomocy); posiadaj gospodarstwo rolne o powierzchni minimum 1 hektara; rozpocz窸y prowadzenie dzia豉lno軼i rolniczej przed dniem z這瞠nia wniosku, lecz nie wcze郾iej ni 24 miesi帷e przed dniem z這瞠nia wniosku; posiadaj lub utworz gospodarstwo o wielko軼i ekonomicznej mieszcz帷ej si w przedziale od 13 tys. do 150 tys. euro; przed這膨 biznesplan dotycz帷y rozwoju gospodarstwa.

字odki b璠 wyp豉cane w dwóch ratach na wniosek rolnika:

  • I rata: 120 tys. z wyp豉cana po spe軟ieniu warunków do przyznania pomocy;
  • II rata: 30 tys. z wyp豉cana po realizacji biznesplanu.

Restrukturyzacja ma造ch gospodarstw

Tegoroczny nabór jest dziewi徠ym z kolei. O wsparcie finansowe mo瞠 stara si rolnik posiadaj帷y gospodarstwo obejmuj帷e co najmniej 1 hektar u篡tków rolnych lub nieruchomo嗆 s逝膨c do prowadzenia produkcji w zakresie dziaów specjalnych produkcji rolnej. Wielko嗆 ekonomiczna takiego gospodarstwa musi by mniejsza ni 13 tys. euro.

Wniosek mo瞠 z這篡 osoba zarówno ubezpieczona w KRUS, jak i w ZUS. Nie ma równie zakazu jednoczesnego prowadzenia dzia豉lno軼i gospodarczej lub pracy na etacie (dochód lub przychód z dzia豉lno軼i rolniczej musi stanowi co najmniej 25 proc. ca這軼i dochodów lub przychodów).

Pomoc mo瞠 by przyznana tylko raz w czasie realizacji PROW 2014-2020. W przypadku ma鹵onków mo瞠 j otrzyma tylko jedno, niezale積ie od tego czy prowadz gospodarstwo wspólnie, czy ka盥e osobno.

O wsparcie nie mog ubiega si osoby, którym wyp豉cono pomoc finansow z nast瘼uj帷ych programów wsparcia: "U豉twianie startu m這dym rolnikom", "Modernizacja gospodarstw rolnych", "Ró積icowanie w kierunku dzia豉lno軼i nierolniczej", "Wdra瘸nie lokalnych strategii rozwoju" obj皻ych PROW 2007-2013, a tak瞠 "Modernizacja gospodarstw rolnych"; "Premia na rozpocz璚ie dzia豉lno軼i pozarolniczej", "Premie dla m這dych rolników" w ramach PROW 2014-2020.

Rolnik, staraj帷y si o pomoc finansow na restrukturyzacj gospodarstwa, mo瞠 uzyska 60 tys. z bezzwrotnej premii. Jest ona wyp豉cana w dwóch ratach na wniosek rolnika:

  • 48 tys. z – po spe軟ieniu warunków okre郵onych w decyzji o przyznaniu pomocy;
  • 12 tys. z – po prawid這wej realizacji biznesplanu. 

Wspólny mianownik obu naborów

Obie premie musz zosta w ca這軼i przeznaczone na prowadzenie gospodarstwa lub przygotowanie do sprzeda篡 wytwarzanych w nim produktów rolnych. W przypadku m這dych rolników minimum 70 proc. dofinansowania nale篡 zainwestowa w 鈔odki trwa貫, natomiast w przypadku w豉軼icieli ma造ch gospodarstw – minimum 80 proc. Katalog takich inwestycji jest bardzo szeroki. Przyznane przez ARiMR pieni康ze mo積a przeznaczy np. na przebudow lub remont budynków czy kupno nowych maszyn. Wsparcie mo積a wykorzysta na zakup gruntów, stada podstawowego zwierz徠 czy zak豉danie sadów i plantacji wieloletnich gatunków u篡tkowanych efektywnie d逝瞠j ni 5 lat.

Spo鈔ód poddzia豉 finansowanych z PROW 2014-2020 "Premie dla m這dych rolników" i "Restrukturyzacja ma造ch gospodarstw" ciesz si szczególnie du篡m zainteresowaniem beneficjentów. W przypadku pierwszego z wymienionych, do tej pory niemal 25 tys. m這dym adeptom rolnictwa przyznano prawie 3 mld z wsparcia. Je郵i za chodzi o drugie – ponad 45 tys. w豉軼icieli ma造ch gospodarstw otrzyma這 ok. 2,7 mld z.

W obu naborach wnioski o przyznanie pomocy nale篡 sk豉da do oddzia逝 regionalnego ARiMR w豉軼iwego ze wzgl璠u na miejsce po這瞠nia gospodarstwa. Mo積a to zrobi osobi軼ie np. korzystaj帷 z wrzutni, przesy趾 rejestrowan nadan w placówce Poczty Polskiej lub elektronicznie za po鈔ednictwem skrzynki podawczej ePUAP.

Wi璚ej informacji na stronie: www.arimr.gov.pl i pod numerem bezp豉tnej infolinii:
800 38 00 84

 
« poprzedni artyku   nast瘼ny artyku »
Menu witryny
Strona g堯wna
Informacje o Gminie
Aktualno軼i
Rada Gminy
Urz康 Gminy - dane kontaktowe
So貫ctwa
GOPS
Szko造 i Przedszkole
Gminna Biblioteka Publiczna
Zak豉d Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej
Przewodnik Interesanta
Komunikaty i ostrze瞠nia
Fundusze Europejskie
spis_2021_baner-1.jpg


 gminny_portal_mapowy_02.png 


Sesje Rady Gminy


  

Odpady komunalne

 


fundusz.jpg
"Usuni璚ie i unieszkodliwienie wyrobów zawieraj帷ych azbest z terenu Gminy Sierpc w 2020 roku dofinansowano przez Wojewódzki Fundusz Ochrony 字odowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 47 257,23 z"

www.wfosigw.pl

    


fundusz.jpg
"Usuni璚ie i unieszkodliwienie wyrobów zawieraj帷ych azbest z terenu Gminy Sierpc w 2019 roku dofinansowano przez Wojewódzki Fundusz Ochrony 字odowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 18 526,00 z"

www.wfosigw.pl

 


fundusz.jpg

"Eko-logiczne spotkania z przyrod w Gminie Sierpc dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony 字odowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 33.624,00 z"

www.wfosigw.pl  


 
 szkola-rownych-szans.png

Budowa systemu ostrzegania i alarmowania ludno軼i o zagro瞠niach na terenie powiatu sierpeckiegofundusz.jpg

"Ochrona bioró積orodno軼i w Przyrzeczu Skrwy Prawej dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony 字odowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 26.228,00 z"

www.wfosigw.pl  


fundusz.jpg

"Usuni璚ie i unieszkodliwienie wyrobów zawieraj帷ych azbest z terenu Gminy Sierpc w 2018 roku dofinansowano przez Wojewódzki Fundusz Ochrony 字odowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 22.360,65 z"

www.wfosigw.plfundusz.jpg
"Organizacja warsztatów na temat zmian klimatu na terenie Ziemi Sierpeckiej dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony 字odowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 13.365,00 z"
 szkola-rownych-szans.png

Projekt "Szko豉 równych szans!"


 


 
logo-e-sierpc.gif

    

logo-mikroporady.jpg