Strona główna 05.08.2020.  

Unia Europejska    


NOWE STROJE LUDOWE
18.11.2019.

W październiku br. zakończono zadanie realizowane przez Gminę Sierpc, które zostało dofinansowane ze środków budżetu samorządu województwa mazowieckiego w ramach „Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw Mazowsze 2019".

Z inicjatywy Wójta Gminy Sierpc - Krzysztofa Korpolińskiego w kwietniu 2019 roku został złożony wniosek do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego o dotację na zadanie pod nazwą: „Wspieranie i promocja lokalnej kultury poprzez zakup strojów ludowych", który rozpatrzono pozytywnie. 07 sierpnia 2019 roku działający w imieniu Gminy Sierpc: Wójt Gminy Sierpc oraz Skarbnik Gminy podpisali z Zarządem Województwa Mazowieckiego umowę o udzieleniu pomocy finansowej ze środków własnych budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach „MIAS Mazowsze 2019" na realizację przedmiotowego zadania.

Dzięki uzyskanemu dofinansowaniu zakupiono tradycyjne łowickie stroje ludowe damskie oraz męskie.

 

 stroje-2019-1.jpeg stroje-2019-2.jpeg   stroje-2019-3.jpeg

 

Celem projektu była aktywizacja lokalnej społeczności oraz kultywowanie miejscowych tradycji, obrzędów i zwyczajów. Zrealizowane zadanie przyczyni się do krzewienia i rozwijania folkloru oraz kultury regionalnej w świadomości młodego społeczeństwa. Zakup nowych strojów ludowych poszerzy i uatrakcyjni ofertę kulturalną poprzez udział w różnych wydarzeniach i występach. Będzie również promować autentyczną kulturę ludową naszego regionu poprzez tradycyjny strój pokazany tak, jakim był naprawdę.

W skład ludowego stroju damskiego wchodzi: bawełniana koszula z kolorowym haftem o motywach kwiatowych i szerokich rękawach w kształcie dzwonów wykończonych koronką richelieu; utkana na ręcznych krosnach kiecka z fartuchem we wzorzyste pasy ozdobione cerglami wraz z gorsetem uszytym z aksamitu z hafem o motywach kwiatowych; chusta haftowana; wianek z kolorowych kwiatów; naturalne, czerwone korale oraz wysokie do połowy łydki skórzane buty z obcasami i cholewkami. Strój męski składa się z: bawełnianej koszuli z kolorowym haftem na kołnierzyku i mankietach; spodni uszytych z pomarańczowego wełnianego pasiaka o wyraźnym układzie pasków; kamizelki wykonanej z czarnego sukna i ozdobionej błyszczącymi guzikami; długiego, wełnianego pasa utkanego z podwójnie skręconej przędzy, w podłużne prążki na pomarańczowym tle, zakończonego frędzlami; tradycyjnego łowickiego kapelusza, z płaskim rondem, obszytym aksamitną taśmą z kolorowym haftem i ozdobami oraz skórzanych butów scenicznych z wysoką i szeroką cholewką umożliwiającą wkasanie spodni.

Wnioskowana kwota dofinansowania ze środków własnych budżetu samorządu województwa mazowieckiego wynosiła 10 000,00 zł, zaś całość projektu stanowiła wartość 20 000,00 zł.

Efekty zrealizowanego przez Gminę Sierpc projektu mogą Państwo zobaczyć na załączonych zdjęciach.  

Zadanie pn: „Wspieranie i promocja lokalnej kultury poprzez zakup strojów ludowych" współfinansowano przy pomocy środków z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach „Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw MAZOWSZE 2019".

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Menu witryny
Strona główna
Informacje o Gminie
Aktualności
Rada Gminy
Urząd Gminy
Sołectwa
GOPS
Szkoły i Przedszkole
Gminna Biblioteka Publiczna
Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej
Przewodnik Interesanta
Bezpieczeństwo
Komunikaty i ostrzeżenia

 


 gminny_portal_mapowy_02.png 


Sesje Rady Gminy


  

Odpady komunalne

   


fundusz.jpg
"Usunięcie i unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Sierpc w 2019 roku dofinansowano przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 18 526,00 zł"

www.wfosigw.pl

 


fundusz.jpg

"Eko-logiczne spotkania z przyrodą w Gminie Sierpc dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 33.624,00 zł"

www.wfosigw.pl  


 
 szkola-rownych-szans.png

Budowa systemu ostrzegania i alarmowania ludności o zagrożeniach na terenie powiatu sierpeckiegofundusz.jpg

"Ochrona bioróżnorodności w Przyrzeczu Skrwy Prawej dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 26.228,00 zł"

www.wfosigw.pl  


fundusz.jpg

"Usunięcie i unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Sierpc w 2018 roku dofinansowano przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 22.360,65 zł"

www.wfosigw.plfundusz.jpg
"Organizacja warsztatów na temat zmian klimatu na terenie Ziemi Sierpeckiej dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 13.365,00 zł"fundusz.jpg

"Budowa przyrodniczo-edukacyjnej infrastruktury terenowej w miejscowości Borkowo Kościelne w gminie Sierpc dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 19.758,00 zł"

 
 szkola-rownych-szans.png

Projekt "Szkoła równych szans!"


 


 
logo-e-sierpc.gif

    

logo-mikroporady.jpg

 

Logowanie