Strona główna 21.11.2018.  

Unia Europejska    


X Dożynki Gminy Sierpc - SUSK 2018

Tym wszystkim, którzy na ziemi pracują...

„Niesiem korne dziękczynienie Bogu, co nam siły dał, by uprawiać matkę ziemię, choć się z czoła pot nam lał, chociaż wichry poszalały, słoty, burze, błyskawice, ręce w pracy nie ustały, ogorzało w słońcu lice" - słowa „Pieśni żniwiarzy" zostały przypomniane podczas gminnych dożynek w Susku.

 

dozynki_2018-8.jpg

 

   Święto plonów w gminie Sierpc obchodzone jest co roku w innej miejscowości. W 2018 r. przyszła kolej na Susk. Przed remizą OSP stanęła scena, gdzie zorganizowano główne uroczystości. Zgodnie z tradycją do tego miejsca przybył korowód dożynkowy, prowadzony przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą OSP Goleszyn.

Mszę świętą z okazji dożynek i święta Matki Boskiej Częstochowskiej odprawił proboszcz parafii Goleszyn ks. Roman Godlewski. Zgodnie z obyczajem duchowny poświęcił chleb wypieczony z mąki z tegorocznych zbiorów i dożynkowe wieńce.

 doynki_2018-5.jpg  doynki_2018-8.jpg
 doynki2018-11.jpg  doynki_12018-15.jpg
 doynki2018-6.jpg  dozynki2018-10.jpg

 

  Oficjalną część uroczystości rozpoczął przewodniczący Rady Gminy Sierpc Andrzej Kanigowski, który powitał przybyłych gości, a szczególnie tych, którzy byli bohaterami tego dnia - rolników. Starostowie dożynek Katarzyna Machulska i Leszek Nowakowski przekazali na ręce gospodarza gminy, wójta Krzysztofa Korpolińskiego, chleb, aby podzielił go pomiędzy zebranych. Wystarczyło dla wszystkich.

- Po raz kolejny spotykamy się, by świętować plony, jakimi obrodziła ziemia, ale także po to, by podziękować tym, dzięki którym na nasze stoły codziennie trafia polski chleb. Dziś znów stają wszystkim przed oczami spracowane ręce polskiego rolnika, który mimo wielu przeciwności i problemów, mimo niesprzyjającej aury, dzielnie wypełnia swoje obowiązki - powiedział wójt.

Krzysztof Korpoliński mówił również o suszy, która w tym roku dała się we znaki. Wspomniał też o pracy samorządu, o zmianach, jakie zaszły w ostatnim czasie, o inwestycjach drogowych, wodociągowych, kanalizacyjnych, które sprawiają, że mieszkańcom żyje się lepiej, a także o nakładach  ponoszonych na pomoc społeczną, o współpracy z Bankiem Żywności, aby na terenie gminy Sierpc nikt nie był głodny. Wójt podziękował rolnikom za codzienny wysiłek.


                                                       
 dozynki2018-20.jpg  doynki2018-21.jpg
 dozynki2018-26.jpg  dozynki2018-30.jpg

    Starosta Jan Laskowski w imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego wręczył dyplomy uznania z podziękowaniem za zasługi oraz całokształt realizowanych działań na rzecz rozwoju rolnictwa w województwie mazowieckim: Edwardowi Adamkowskiemu, Edwardowi Asztemborskiemu, Waldemarowi Cupale, Szymonowi Kowalkowskiemu oraz Piotrowi Olkowiczowi.

doynki2018-33.jpg

Były podziękowania dla sponsorów i osób, które przygotowały dożynkowe wieńce.

Do późnych godzin nocnych można było świętować przy muzyce, granej przez zespół Manders.

dozynki_2018-1.jpg
doynki_2018-2.jpg

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Menu witryny
Strona główna
Informacje o Gminie
Aktualności
Rada Gminy
Urząd Gminy
Sołectwa
GOPS
Szkoły i Przedszkole
Gminna Biblioteka Publiczna
Przewodnik Interesanta
Bezpieczeństwo
Komunikaty i ostrzeżenia

 


 gminny_portal_mapowy_02.png 


Sesje Rady Gminy


 

 

Odpady komunalne

   
 szkola-rownych-szans.png

Budowa systemu ostrzegania i alarmowania ludności o zagrożeniach na terenie powiatu sierpeckiegofundusz.jpg

"Ochrona bioróżnorodności w Przyrzeczu Skrwy Prawej dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 26.228,00 zł"

www.wfosigw.pl  


fundusz.jpg

"Usunięcie i unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Sierpc w 2018 roku dofinansowano przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 22.360,65 zł"

www.wfosigw.plfundusz.jpg
"Organizacja warsztatów na temat zmian klimatu na terenie Ziemi Sierpeckiej dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 13.365,00 zł"fundusz.jpg

"Budowa przyrodniczo-edukacyjnej infrastruktury terenowej w miejscowości Borkowo Kościelne w gminie Sierpc dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 19.758,00 zł"

 fundusz.jpg
Organizacja III sierpeckiego konkursu ekologicznego "Z ekologią za pan brat" dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 11.907,00 zł
 szkola-rownych-szans.png

Projekt “Szkoła równych szans!”

 


 

image3015.gif

Inwestycje z zakresu małych projektów w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objęte PROW na lata 2007-2013 zrealizowane w 2013 r.

 


do_przedszkola_logo.gif


 
 


 
logo-e-sierpc.gif

    

logo-mikroporady.jpg

 

Logowanie