Strona główna arrow Aktualności arrow III Piknik Ekologiczno- Sportowy 31.10.2020.  

Unia Europejska    


III Piknik Ekologiczno- Sportowy

 

W piątek , 2 czerwca 2017 roku na terenie Zespołu Szkół w Borkowie Kościelnym odbył się po raz III Piknik Ekologiczno- Sportowy. Piknik zorganizowany przez Dyrektor - Panią Marię Trzcińską oraz nauczycieli (P. Małgorzatę Korpolińską, P. Urszulę Chojnowską, P. Anitę Marlęga, P. Tomasza Zielińskiego, P. Roberta Rzeszotarskiego) z Zespołu Szkół miał na celu promowanie ekologii oraz ochronę środowiska. Piknik cieszył się dużym zainteresowaniem, a piękna pogoda spowodowała, iż przybyło na niego około 700 osób.   

W imprezie uczestniczyli: Pan Waldemar Olejniczak - Poseł na Sejm RP, Pan Robert Stanisławski - przedstawiciel Wydziału Zamiejscowego w Płocku Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, władze samorządowe, kierownicy jednostek organizacyjnych Gminy Sierpc, przedstawiciele instytucji prowadzących działalność ekologiczną oraz rekreacyjno-sportową, uczniowie i nauczyciele z kilkunastu szkół z terenu powiatu sierpeckiego, rodzice uczniów, a także społeczność lokalna.

 


piknik_2.jpg
piknik_1.jpg
zdjcie_-_deyrekcja.jpg

 

Program pikniku był bardzo bogaty i obejmował m.in. ogłoszenie zwycięzców i wręczenie nagród laureatom konkursu ekologicznego „Z ekologią za pan brat", uroczyste otwarcie ścieżki edukacyjno- przyrodniczej, przeprowadzenie warsztatów ekologicznych pt. „Szanujmy energię i chrońmy klimat", pokazy mody ekologicznej, wystawę sprzętu pożarniczego, a także II Integracyjny Bieg Borkowski.

Konkurs ekologiczny „Z ekologią za pan brat " miał na celu podniesienie świadomości ekologicznej młodego pokolenia i kształtowanie postaw proekologicznych oraz nawyków selektywnej zbiórki odpadów i był przeprowadzony w dwóch kategoriach: indywidualnej oraz zespołowej. Kategoria zespołowa konkursu polegała na zebraniu jak największej ilości zużytych baterii i makulatury przez szkoły i gimnazja z terenu powiatu sierpeckiego. Natomiast zadaniem w kategorii indywidualnej było wykonanie „eko-zabawki" dla uczniów szkoły podstawowej, a dla uczniów gimnazjum „Eko-pomocy dydaktycznej" z zakresu przedmiotów matematyczno-przyrodniczych lub „Eko-biżuterii". Wymagane było, aby prace konkursowe były wykonane z surowców wtórnych (np. zużyte materiały, makulatura, puste puszki, plastikowe butelki itp.) lub z materiałów naturalnych (np. drewno, wiklina, słoma itp.). Kreatywność uczestników nie znała granic. Najlepsze prace zostały przekazane na kiermasz, a dochód z nich przekazano na pomoc dla niepełnosprawnej  Kai. Laureaci konkursu otrzymali cenne nagrody: m.in. aparaty fotograficzne, wieże, zegarki typu smartwatch, laptopy, drukarki i odtwarzacze CD, które zostały dofinansowane kwotą ponad 13 tyś. z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Laureaci konkursu:

Kategoria zespołowa: Zbiórka makulatury

I miejsce - Gimnazjum w Gójsku

II miejsce - Gimnazjum w Borkowie Kościelnym

III miejsce - Gimnazjum w Susku 

Kategoria zespołowa: Zbiórka zużytych baterii

I miejsce - Szkoła Podstawowa nr 2 w Sierpcu

II miejsce - Gimnazjum w Szczutowie

III miejsce - Szkoła Podstawowa w Goleszynie

Kategoria indywidualna: Eko-zabawka

Klasy I-III

I miejsce -  Mikołaj Giżyński

II miejsce -  Nadia Jaworska

III miejsce - Jędrzej Skowroński

Klasy I- IV

I miejsce -  Aleksandra Rosińska

II miejsce - Jakub Brzeziński

III miejsce - Michalina Topolewska

Kategoria indywidualna: Eko- biżuteria Eko- pomoc dydaktyczna

I miejsce - Kinga Kwaśniewska

II miejsce - Natalia Jankowska

III miejsce - Natalia Kosiorowska

 

piknik_4.jpg
 piknik_5.jpg
 piknik_12.jpg  piknik_11.jpg
 piknik_13.jpg  piknik_3.jpg

 


W trakcie pikniku został także otwarty nowo wybudowany na terenie podworskiego parku przy Zespole Szkół w Borkowie Kościelnym szlak przyrodniczo- edukacyjny, który składa się z 8 tablic w postaci gier terenowych oraz stacji meteorologicznej. Uroczystego otwarcia ścieżki edukacyjno-przyrodniczej dokonał Wójt Gminy Sierpc - Pan Krzysztof Korpoliński, Poseł na Sejm RP - Pan Waldemar Olejniczak, Pan Robert Stanisławski - przedstawiciel Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Dyrektor Zespołu Szkół w Borkowie Kościelnym - Pani Maria Trzcińska oraz przedstawiciele uczniów. Koszt wykonanej infrastruktury terenowej wyniósł 22 tysiące złotych.

                                               piknik_10.jpg

Podczas pikniku Ekologiczno- Sportowego rozstrzygnięto również konkurs fotograficzny „Jestem stąd - Gmina Sierpc w obiektywie" - ogłoszony przez Wójta Gminy Sierpc. Uczestniczyły w nim dzieci z przedszkola, szkół podstawowych oraz gimnazjum. Dla laureatów również zostały przewidziane nagrody.

                                                     piknik_9.jpg

Laureaci konkursu fotograficznego:

Przedszkole

I miejsce -  Zofia Tomasik

II miejsce -  Gabriela Barańska

III miejsce - Alan Kowalski

Klasy I-III

I miejsce - Dorota Morawska

II miejsce - Kinga Rososińska

III miejsce - Szymon Sadowski

Klasy IV-VI

I miejsce - Anna Andrzejewska

II miejsce - Julia Jaworska

III miejsce - Paweł Wesołowski

Gimnazjum

I miejsce - Patrycja Skibińska

II miejsce - Nina Tyszka

III miejsce - Dominika Sobocińska

 

Podczas pikniku ekologiczno - sportowego miała miejsce inauguracja warsztatów ekologicznych pt. „Szanujemy energię i chronimy klimat", których celem była promocja działań na rzecz ochrony klimatu, z podkreśleniem korzyści środowiskowych, zdrowotnych i ekonomicznych. Poruszona została także tematyka identyfikacji zagrożeń cywilizacyjnych, próba diagnozy wpływu zmian zachodzących w środowisku na kondycję człowieka i jakość jego życia oraz promocja zdrowego stylu życia. W związku z powyższym wśród uczestników pikniku ekologiczno - sportowego byli także przedstawiciele Regionalnego Centrum Edukacji Ekologicznej w Płocku (P. Iwona Marczak, P. Emilia Winiarska i P. Dariusz Winiarski).

                                                            piknik_6.jpg

Pani Iwona Marczak oraz Pani Emilia Winiarska przedstawiły wykład na temat niskiej emisji i odnawialnych źródeł energii. Po zakończeniu panelu wykładowego można było wziąć udział w trzech odbywających się równolegle warsztatach ekologicznych: „Klimatyczne ABC"," O drzewach i zachowaniu w lesie" i „Żyj świadomie", które zostały opracowane przez Urząd Gminy w Sierpcu.

Dla uczestników pikniku zorganizowano poczęstunek.

 


 warsztaty_1.jpg warsztaty_2.jpg
 warsztaty_3.jpg

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Menu witryny
Strona główna
Informacje o Gminie
Aktualności
Rada Gminy
Urząd Gminy
Sołectwa
GOPS
Szkoły i Przedszkole
Gminna Biblioteka Publiczna
Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej
Przewodnik Interesanta
Bezpieczeństwo
Komunikaty i ostrzeżenia

 

baner_na_stron_urzdu_gminy_250x250.jpg

 


gminny_portal_mapowy_02.png 


Sesje Rady Gminy


  

Odpady komunalne

 


fundusz.jpg
"Usunięcie i unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Sierpc w 2020 roku dofinansowano przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 47 257,23 zł"

www.wfosigw.pl

    


fundusz.jpg
"Usunięcie i unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Sierpc w 2019 roku dofinansowano przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 18 526,00 zł"

www.wfosigw.pl

 


fundusz.jpg

"Eko-logiczne spotkania z przyrodą w Gminie Sierpc dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 33.624,00 zł"

www.wfosigw.pl  


 
 szkola-rownych-szans.png

Budowa systemu ostrzegania i alarmowania ludności o zagrożeniach na terenie powiatu sierpeckiegofundusz.jpg

"Ochrona bioróżnorodności w Przyrzeczu Skrwy Prawej dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 26.228,00 zł"

www.wfosigw.pl  


fundusz.jpg

"Usunięcie i unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Sierpc w 2018 roku dofinansowano przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 22.360,65 zł"

www.wfosigw.plfundusz.jpg
"Organizacja warsztatów na temat zmian klimatu na terenie Ziemi Sierpeckiej dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 13.365,00 zł"
 szkola-rownych-szans.png

Projekt "Szkoła równych szans!"


 


 
logo-e-sierpc.gif

    

logo-mikroporady.jpg