
|

|
Gmina Sierpc w obecnej formie funkcjonuje od 1 I 1992 r., czyli od podziału administracyjnej jednostki miejsko-gminnej na dwie: miasto Sierpc i gminę wiejską Sierpc.
Położenie gminy:
Gmina Sierpc położona jest w województwie mazowieckim, na terenie powiatu sierpeckiego, wokół miasta Sierpc, które znajduje się w odległości 35 km od Płocka, 135 km od Warszawy i 85 km od Torunia. Graniczy z gminami Zawidz, Gozdowo, Mochowo, Szczutowo i Rościszewo. Przez teren gminy przebiega droga krajowa nr 10 - planowana jako trasa szybkiego ruchu i dwie drogi wojewódzkie: nr 560 relacji Płock - Sierpc - Brodnica i nr 541 relacji Tłuchowo - Sierpc – Lubawa. Ponadto Sierpc stanowi węzeł kolejowy - linie wychodzą w czterech kierunkach - Toruń, Nasielsk, Płock, Brodnica, obecnie pociągi nie kursują. Na linii Sierpc - Nasielsk odbywa się ruch szynobusowy.
Powierzchnia gminy: Gmina Sierpc zajmuje obszar o powierzchni 15.023 ha, z tego użytki rolne stanowią 77%, lasy 15% i 8% tereny zabudowane, drogi, nieużytki i inne. Obejmuje 40 sołectw.
Ludność: W styczniu 2007 roku liczba ludności wynosiła 7 183. Większość prowadzi własne gospodarstwa rolne, co stanowi podstawowe zatrudnienie na terenie gminy.
Gospodarka: Podstawową funkcją gminy jest rolnictwo, rozwinięte na gruntach o zróżnicowanych warunkach glebowych – użytki o średniej i niskiej klasie bonitacyjnej. Podstawową uprawę stanowią ziemniaki. Hoduje się trzodę chlewną, krowy oraz owce.
Działalność gospodarcza: Obecnie zarejestrowanych jest 202 podmiotów gospodarczych. Ilość i rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej ulega niewielkim wahaniom. Ważniejsze zakłady pracy: 1. Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe "RUSTIKAL", Gorzewo 2. Transport-Spedycja-Serwis LIPIŃSKI, Piastowo 3. Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe "Dolchem", Borkowo Kościelne 4. Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe "DREW-ART", Borkowo Kościelne 5. Polmozbyt i Stacja Obsługi Samochodów, Studzieniec 6. Przedsiębiorstwo Usług Technicznych "TECHBUD" Sp. z o.o., Piaski 7. Zakład Produkcyjno-Budowlany "Buddol", Kwaśno 8. Zakład Produkcyjno-Usługowy "PROD-BUD", Kwaśno 9. USŁUGI TARTACZNE, Kupno-Sprzedaż Drewna, Studzieniec 10. WYTWÓRNIA WORKÓW PAPIEROWYCH, HURTOWNIA OPAKOWAŃ Eksport-Import, Studzieniec
Struktura funkcjonalno - przestrzenna gminy: Strukturę funkcjonalno - przestrzenną obszaru gminy tworzą wielofunkcyjne tereny zabudowane, system obsługi ludności i rolnictwa oraz podstawowy układ komunikacyjny, na tle otwartych terenów rolnych i leśnych oraz wyodrębnionych terenów o szczególnych walorach przyrodniczo - krajobrazowych położonych w kompleksie obszarowym "Przyrzecza Skrwy Prawej".
Propozycje dla potencjalnego inwestora: Gmina dysponuje dużym zapleczem dla przemysłu rolno spożywczego. Oczekuje inwestorów, zarówno krajowych jak i zagranicznych, którzy zechcieliby przyczynić się do dalszego rozwoju przetwórstwa rolno - spożywczego oraz nieuciążliwego dla środowiska przemysłu.
Obiekty zabytkowe:
Borkowo Kościelne
1. Młyn wodny murowany, lata 20 XX w.

2. Kościół św. Apolonii z 1923 r.

3. Cmentarz z XIX w. z zabytkowymi nagrobkami
4. Cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej

Borkowo Wielkie 1. Pomniki przyrody: - 3 klony zwyczajne - altana z 8 lip drobnolistnych
Dziembakowo 1. Zespół dworski: - dwór murowany, pierwsza połowa XIX w. - park, połowa XIX w. 2. Pomniki przyrody - park połowa XIX w.
Goleszyn 1. Kościół parafialny pod wezwaniem św. Mateusza, drewniany wybudowany w latach 1762 - 1765, remontowany w 1940 r.

2. Rzeźba marmurowa z 1876 r.
3. Tablica pamiatkowa w kościele ku czci 3 żołnierzy z grupy partyzanckiej "Waśka" poległych w 1944 r.
Kwaśno 1.Zagroda młynarska
- młyn wodny, murowany, trzecie ćwierćwiecze XIX w.
 | - dom murowany z drugiej połowy XIX w.
 |
2. Kapliczka z Matką Boską Żurawieńską
Kręćkowo 1.Pomnik ku czci mieszkańców wsi zamordowanych w czasie okupacji hitlerowskiej Miłobędzyn 1. Zespół dworski: - dwór murowany, pierwsza połowa XIX w. - park krajobrazowy, połowa XIX w.
Stare Piastowo 1. Zespół dworski - dwór murowany z pierwszej połowy XIX w., przebudowany w 1914 r. - oficyna murowana z pierwszej połowy XIX w. 2. Pomniki przyrody - park krajobrazowy z pierwszej połowy XIX w. - 5 lip drobnolistnych
Studzieniec 1. Dwór, obecnie szkoła, murowany koniec XIX w, rozbudowany w latach 70 - tych XX w.

|
|
|
|
|
Sesje Rady Gminy
Odpady komunalne
"Usunięcie i unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Sierpc w 2019 roku
dofinansowano przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 18 526,00 zł"
www.wfosigw.pl
|
"Eko-logiczne spotkania z przyrodą w Gminie Sierpc dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 33.624,00 zł"
www.wfosigw.pl
|
Budowa systemu ostrzegania i alarmowania ludności o zagrożeniach na terenie powiatu sierpeckiego
"Ochrona bioróżnorodności w Przyrzeczu Skrwy Prawej dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 26.228,00 zł"
www.wfosigw.pl
|
"Usunięcie i unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Sierpc w 2018 roku
dofinansowano przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 22.360,65 zł"
www.wfosigw.pl
|
"Organizacja warsztatów na temat zmian klimatu na terenie Ziemi Sierpeckiej dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 13.365,00 zł"
|
"Budowa przyrodniczo-edukacyjnej infrastruktury terenowej w miejscowości Borkowo Kościelne w gminie Sierpc dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 19.758,00 zł"
|
Projekt "Szkoła równych szans!"
|
|
|
|
|
|